• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Здоровим будь

/Files/images/karantin/8de65f28df6ad5d1bd11814683a07e13ad6670c3.jpeg

Дошкільний вік є вирішальним у формуванні фізичного та психічного здоров’я. Адже саме до семи років відбувається інтенсивний розвиток органів і становлення функціональних систем організму, закладаються основні риси особистості, формується характер. Важливо вже на цьому етапі формувати у дітей базу знань і практичних навичок здорового способу життя, усвідомлену потребу в систематичних заняттях фізичною культурою й спортом та культуру здоров’я .

/Files/images/здоров.jpg

Культура здоров’я – це важлива складова загальної культури людини, що визначає формування, збереження та зміцнення її здоров’я.

Основні напрями роботи медичних працівників дитячого садка:

- Організація оптимального рухового режиму.

- Раціональне харчування дитини.

- Профілактика захворювань.

- Загартування дитячого організму.

- Перша долікарська допомога.

- Вакцинація дітей.

Основні правила особистої гігієни для дітей

Догляд за ротовою порожниною

Дитина повинна чистити зуби вранці після сніданку і ввечері перед відходом до сну з використанням дитячої зубної пасти і власної щітки, міняти яку слід щомісяця. Щоб мінімізувати ризик виникнення карієсу, привчите чадо полоскати рот кип'яченою водою після кожного прийому їжі.

Гігієна обличчя, вух, носа, шиї і ніг

Малюкові слід вмивати обличчя і шию двічі на день (вранці та ввечері), а також по мірі необхідності. Перш ніж лягати в ліжко, він повинен вимити ноги, якщо раніше не брав ванну або душ. З усім цим карапуз в змозі впоратися самостійно-завдання батьків - проконтролювати. Носові ходи потрібно чистити по потребі, а вуха - раз на тиждень за допомогою вушних паличок з обмежувачами. Нігті на ногах стрижуть кожні 3-4 тижні. Ці процедури особистої гігієни для дитини досить складні,тому їх слід виконувати під контролем старших.

Догляд за волоссям

Діти дошкільного віку в стані навчитися розчісуватися без сторонньої допомоги. Подаруйте дитині особисту гребінець і поясніть, як нею користуватися. Якщо у дівчинки довге волосся, бажано, щоб зачіску їй допомогла зробити мама. Батькам хлопчиків рекомендується відвідувати з сином перукарський кабінет 1 раз в два місяці. Не менш важливо вчасно мити голову. Робити це необхідно 1-3 рази на тиждень (залежно від типу волосся) з використанням дитячого шампуню.

Гігієна рук і нігтів

Уже в дошкільному віці дитина повинна чітко усвідомлювати, що мити руки з милом необхідно перед прийомом їжі, після відвідування туалету і прогулянки на вулиці. Раз на тиждень мамі слід підстригати йому нігті на руках.

Гігієна статевих органів

Привчайте малюка підмиватися 1-2 рази на день теплою водою з милом. Для цілей інтимної особистої гігієни у дитини має бути окремий рушник.

Догляд за тілом

Дітлахам дошкільного віку рекомендується 1 раз на тиждень купатися у ванній і щодня вечорами приймати душ. Звичайно, якщо малюк дуже любить водні процедури, а для вас це не є обтяжливим, можна дозволити йому плескатися частіше - 2-3 рази на тиждень. У жарку пору року запропонуйте дитині приймати душ не тільки перед сном, але і з ранку.

Рекомендації:
Старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкіряного жиру, бруду і пилу.

Обов'язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень їх необхідно обережно підрізати. Але в жодному випадку не можна гризти нігті!

Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин (кішок, собак); торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків і тому подібне) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.

Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно почати догляд за порожниною рота і зубами дитини . Дитина має чистити зуби вранці й обов'язково увечері перед сном.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися хустинкою, то разом із бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа й окрему для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа на очі чи навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть, якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя або перев'язувати подряпину треба лише чистою хустинкою.

«Фізичне виховання в сім’ї»

Кожна дитина відчуває природну потребу в активному русі. І дуже важливо, коли в сім’ї зуміють зробити фізкультуру не просто обов’язковим, а й улюбленим режимним моментом малюка. Зрозуміло, що фізкультура в ранньому і дошкільному віці повинна асоціюватися в дитини з веселою грою. Тому потрібно визначити які саме фізичні вправи дитина виконує їх із найбільшим задоволенням, і зробити виконання цих вправ основними на перших етапах занять. Потім доцільно вводити нові фізкультурні рухи, але в жодному разі не можна змушувати дитину їх виконувати.

У фізичному вихованні дітей в сім’ї можуть бути використані різні форми занять фізичними вправами – від простих(ранкова гімнастика) до складних (тренування в окремому виді спорту).

Можна рекомендувати такі форми занять фізичними вправами дітей у сім’ї:

- ранкова гімнастика;

- ранкова спеціалізована гімнастика;

- фізкультхвилинка;

- заняття із загальної фізичної підготовки;

- самостійні тренувальні заняття;

- участь у змаганнях;

- прогулянки (лижні, велосипедні, пішки);

- процедури для загартування;

- туризм;

- рухливі і спортивні ігри;

Основним періодом занять батьків дітьми є вік від 2 до 6 – 7 років, хоча і після цього не слід припиняти заняття в сім’ї. Систематичні вправи в домашньому спортивному куточку, ранкова гімнастика, вечірня пробіжка з татом – все це допоможе досягти значних успіхів у фізкультурних заняттях у школі.

Щоденно приділяючи дитині хоча б декілька хвилин для занять фізкультурою перш за все потрібно дотримуватись принципу систематичності, щоб дитина поступово звикала до занять.

Тривалість домашнього заняття може бути різною – залежно від віку дитини, від вільного часу батьків, від пори року, від частини доби, а також від того, чим займається дитина до і після заняття.

Під час ранкової гімнастики найкраще використовувати легкі і знайомі вправи.

Тривалість ранкових занять – не більше 10 хвилин. Протягом дня дитина повинна до сну і після нього побувати на свіжому повітрі, де можна провести 20 – хвилинне фізкультурне заняття, виконавши до нього вправи для великих м’язових груп.

Вправи перед вечерею – найбільш розповсюджена форма занять, адже батьки вдома і хоча б один може позайматися з дитиною. У цей період є час для опанування акробатичних вправ, проведення ігор і вдосконалення досягнутих результатів. Тривалість заняття із дітьми до 6 років – 20 – 30 хвилин, а з 6 – 7 – річними – 45 хв.

Після вечері займатися із дітьми фізичним вихованням не рекомендується.

Як зацікавити дитину заняттями фізичною культурою? Добре якщо дитина сама потребує рухів та із задоволенням виконує нові завдання. Ви повинні підбадьорити дитину, продемонструвати, яка вона міцна, спритна і сильна. Збудити інтерес у дитини до занять також є і демонстрація її вмінь перед іншими членами сім’ї або однолітками. Так поступово у дитини розвинеться впевненість у своїх силах та бажання вчитись далі, засвоюючи нові більш складні ігри і рухи.

Якщо у дитини не має бажання займатися, проаналізуйте причини негативного ставлення до занять, щоб в подальшому створювати більш сприятливі умови.

Чим і як займатися? Кожна вправа, кожна рухлива гра має своє завдання, мету, значення, у зв’язку з чим вони поділяються на п’ять основних груп.

До першої групи входять вправи, що спрямовані на відпрацювання правильної постави, правильного положення голови, плечей, інших частин тіла. Саме ці рухи сприяють правильному фізичному розвитку.

До другої групи входять вправи, які будуть містити елементи акробатики. Вони спрямовані на розвиток спритності, гнучкості, швидкої реакції і виконуються зі страхуванням. батьки повинні бути дуже уважними й обережними, щоб забезпечити повну безпеку під час виконання цих рухів ( перекидання, розгойдування дитини, висіння головою вниз тощо).

Третя група вимагає рухливих ігор, в яких використовується ходьба, біг, стрибки тощо. Для проведення ігор необхідний колектив: дитина грається з батьками або зі старшими братами і сестрами, або з однолітками.

До четвертої групи входять вправи з використанням різних предметів на свіжому повітрі або приміщенні. Тут дуже важливою є винахідливість батьків, яка допоможе у звичайних умовах підготувати для дітей різні цікаві перешкоди для перелітання, перестрибування і розгойдування.

П’яту групу складають музично – ритмічні вправи, які виховують у дітей граціозність, пластичність, усвідомлене виконання рухів із ритмом віршів, пісень і музики.

Основні правила безпеки, яких потрібно обов’язково дотримуватись, виховуючи у дитини сміливість:

1. Піднімаючи дитину, ніколи не тримайте її за зап’ястя – тільки за передпліччя. Найбільш безпечно підтримувати дитину за стегна. Під час виконання акробатичних вправ дорослий повинен оберігати хребет малюка від невдалого повороту або удару. Всі захвати повинні грунтуватися на вдосконалому знанні можливостей вашої дитини.

2. Нову вправу малюк повинен засвоювати в повільному темпі за постійної допомоги дорослого. Тоді з’явиться відчуття впевненості в руках. Темп виконання вправи прискорюють поступово, так само поступово привчають дитину до самостійного виконання. Проте постійно підстраховуйте дитину, будьте готові, за потреби, швидко підхопити її.

3. Вчіть малюка бути уважним на заняттях, щоб він самостійно піклувався про власну безпеку. Складні вправи і стрибки доцільно виконувати тільки на м’якій підстилці (килимку, траві).

4. У ранньому віці не можна утримувати складні пози ( нахил, тримання рук вгорі, групування), через 1 – 2 секунди дитина має повернутися у вихідне положення. Краще кілька разів повторити вправу.

5. Знаходитись тривалий час на руках у дошкільному віці є небезпечним, тому що надмірно навантажує суглоби й увесь плечовий пояс. Краще виконувати неповне висіння – дитина легко спирається на ступні чи коліна. Із тих же міркувань не потрібно спонукати дитину розгойдуватися у висінні ( наприклад на кільцях).

6. Не дозволяйте малюкові вилазити по драбині вище того рівня, на якому ви зможете його дістати. Лише після засвоєння лазіння ( наприклад, по похилій драбині), можна дозволити дитині старше 3 – х років самостійно вилазити вище.

7. Ніколи не використовуйте для змагань вправи, які можуть спричинити травми. Такі рухи дитина повинна виконувати повільно і зосереджено.

8. Уникайте вправ, під час виконання яких дитина дуже вигинається в попереку, адже більшість дітей потребує виправлення цієї частини хребта.

Шановні батьки! Якщо ви систематично будете займатись зі своїм малюком фізкультурою, то це буде доброю запорукою того , що син чи дочка зростатимуть здоровими, сильними, матимуть правильну поставу, красиво ходитимуть. А ще фізкультура допоможе розвинути у дитини такі цінні риси характеру, як дисциплінованість, звичку дотримуватись правил особистої гігієни.

КОНСУЛЬТАЦІЯ "зДОРОВИЙ ВИПУСКНИК ДИТСАДКА - УСПІШНИЙ ШКОЛЯРИК" Детальніше...

Кiлькiсть переглядiв: 290